Víte, že v dánské lidové slovesnosti existuje několik balad o české královně? Opěvuje se v nich královna Dagmar, původně Markéta Přemyslovna, která byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. a do Dánska se dostala sňatkem s králem Valdemarem II. v roce 1205.
Dagmar Dánská byla díky své kráse a laskavosti oblíbenou královnou, a proto vděčným námětem lidové slovesnosti. Na dánském trůnu ale nepobyla moc dlouho, zemřela roku 1212 (nebo 1213) při porodu druhého dítěte. Pohřbena je v klášterním kostele v Ringstedu.
V roce 1683 byl nalezen v Dagmařině hrobě křížek, který podle pověstí nosila. Díky tomuto nálezu byla památka Dagmar Dánské oživena a stala se mimo jiné i jakýmsi symbolem spojení Dánska a Zemí koruny české. Dagmařin křížek od té doby začal hrát roli v kultuře luteránské církve a stal se oblíbeným dárkem při konfirmaci, zejména u dívek.
V roce 2012 uplynulo 800 let od smrti Dagmar Dánské. Oslavy byly organizovány hlavně spolkem Sdružení Dagmar800. Mimo Ribe, kde královna pobývala, byl její odkaz připomínán i na středověkém festivalu v Ringstedu a dočkala se také výstavy v Praze.